Borsa hesaplarınızı kontrol edin

Borsa hesaplarınızı kontrol edin!
14 Nisan 2009 Salı, 12:21

Geçtiğimiz Günlerde faaliyetleri Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), tarafından durdurulan bir aracı kuruma giden bir müşteri hisselerini hesabında bulamayınca şok oluyor!
Hemen SPK’ya müracaat ediyor… Ve hisselerinin rehin olarak başka bir bankaya verildiği ortaya çıkıyor. Müşterinin bu durumdan haberi yok, ‘aracı kurum battı, hesabımı başka bir kuruma virman edeyim’ diye gittiğinde durumu öğreniyor.
90’lı yalların başında yaşanırdı böyle olaylar.
Aracı kurumlar müşteri hisseleri ya da hesaplarıyla istedikleri gibi oynardı, hatta parayı alıp ortadan kaybolurlardı.
Son dönemde yapılan düzenlemeler Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda müşteri adına açılan saklama hesapları İMKB’yi en güvenli kurumlar haline getirdi. Ama görünen o ki, aracı kurumlar eski huylarını terk etmemiş…
Borsada hesap açan herkes hisselerinin merkezi kayıt kuruluşunda kendi adına saklandığını ve kendisi dışında bu hiç kimsenin tasarrufta bulunamayacağını düşünüyor. Ama demek ki aracı kurumlar sıkışınca müşteri hesaplarına müracaat ediyor.
Batan kurumla ilgili SPK’ya çok sayıda başvuru olduğu söyleniyor.
Demek ki şikayet olmasaydı aracı kurumun müşteri hesaplarını kredi karşılığında teminat olarak gösterdiğinden kimsenin haberi olmayacaktı! Hisseler aracı kuruma ait değil ki, müşterinin!
Rehin olarak vermesi mümkün olabilir mi? Demek ki bu alandaki düzenlemelerde bir boşluk var.
Kurum batmış, hisseler bankanın elinde, müşteri parasının peşinde…
Bu yüzden eğer borsada hesabınız varsa ve uzun süre işlem yapmadıysanız hemen kontrol edin. Belki sizin hisseleriniz de teminat olarak kullanılarak kredi alınmıştır.
Gerçi sermaye piyasalarının TMSF’si olarak bilinen Yatırımcı Korumu Fonu, borsa müşterini mağdur etmeyecek büyüklükte, kimsenin hissesinin ve parasının kaybolması söz konusu değil, ama olsun siz yine de hesabınızı kontrol edin!