Fransa bu sex kitabını konuşuyor

Fransa bu sex kitabını konuşuyor

Fransız halkı, ülkenin önemli liderlerinin aşk maceralarını anlatan 'Sexus Politicus' adlı kitaptan başını kaldıramıyor.
18 Ekim 2006 Çarşamba 12:05
fransa-bu-sex-kitabini-konusuyor
Fransız halkı, ülkenin önemli liderlerinin aşk maceralarını anlatan 'Sexus Politicus' adlı kitaptan başını kaldıramıyor. 15 günde en çok satanlar listesinin başına yerleşen kitap, başta Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile selefleri François Mitterrand ile Valery Giscard d'Estaing olmak üzere Fransız siyasilerin 'kirli çamaşırları'nı ortaya döküyor. Gazeteci Christophe Deloire ile Christophe Dubois'nın yazdığı kitapta, dedikodu sevenlerin 'ağzını sulandıracak' birçok soru yanıtlanıyor:
'Chirac'ın, Japon metresinden çocuğu var mı? Eski Maliye Bakanı ve Sosyalist cumhurbaşkanı adayı Dominique Strauss-Khan, eş değiştirilen kulüplerden birinde seks âlemi yaptı mı? Giscard d'Estaing'in söylendiği kadar çok metresi var mı?'
Kitaba bakılırsa, Mitterand ile Chirac arasında 'kimin daha çok metresi olacak' yarışı varmış. Kazanan bilinmese de, aynı kadınla yattıkları bile söyleniyor. Mitterand, en yakın dostlarının hatta Chirac ve şoförünün yattığı kadınlarla dahi yatmış. 'Hızlı Casanova' Chirac ise 'gece yarısı randevuları' için ortadan kaybolurmuş. Dış gezilere götürdüğü metresinin masraflarını bütçeden ödeten Chirac'ın eşi Bernadette, 'kıskançlık krizleri' geçirirmiş. Kocasının nerede olduğunu hep şoförden öğrenen Bernadette, Prenses Diana'nın Paris'te öldüğü gün şoförüne "Kocamı gördün mü" diye sormuş.

Sarkozy de ceviz kırmış
Kitabın yazarları 2007 seçiminde favori cumhurbaşkanı adayı İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'yi unutmamış. Rivayete göre, eşi onu aldatırken Sarkozy ünlü bir muhabirle birlikteymiş.
Yazarlara göre kitap 'Fransa'da başarılı bir siyasetçinin aynı zamanda çekici bir siyasetçi' olduğu, yani 'gücün kadınları etkilediğinin' kanıtı. Dubois, "Aslında tüm Fransız erkek siyasiler kadın avcısıdır. Burada, siyasi başarı cinsel cesaretle birlikte yaşanıyor" diyor. Eski sosyalist başbakan Lionel Jospin'in başarısızlığını 'cazibesizliğine' bağlayan Dubois, 79 yaşında metresinin yatağında ölen eski lider Edgar Faure'nin şu sözlerini anımsatıyor:
"Bakanken, bazı kadınlar bana direnirdi. Cumhurbaşkanı olunca, hiçbiri 'hayır' demedi." Deloire ise "Açıkçası yazdığımızdan fazlasını bildiğimizden bize kızan olmadı. Zira iş mahkemeye taşınırsa, daha çok kirli çamaşır ortaya dökülür" diyor.