Karpuz güzeli IMF'ye karşı

Karpuz güzeli IMF'ye karşı
Borç batağındaki belediyeler, her türlü meyve ve sebze üzerine düzenledikleri festivallere 3.8 milyar TL harcadı. IMF dur dedi..Metin Can'ın haberi...
14 Nisan 2009 Salı, 12:23

Kavun, karpuz, sarımsak, soğan, vişne, kiraz derken Türkiye sınırları içinde üzerine festival veya şenlik düzenlenmeyen tarım ürünü neredeyse yok gibi. Bu etkinlikler ilk bakışta olumlu gibi görünse de belediyeler arasındaki yarış nedeni ile Türkiye açısından büyük bir kara deliğe doğru dönüşmeye başladı. Öyleki 2009 itibari ile Hazine’ye 14 milyar TL borcu olan 2103 belediyenin festival, şenlik ve konserlere harcadığı yıllık bütçe 3.8 milyar TL’yi buluyor.

FESTİVALLERE SINIRLAMA GELEBİLİR

Borçları nedeni ile maaşları ödeyemeyen, yatırımları askıya alan belediyelerin işte bu savurganlığı Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yapılan müzakerelerde de tam üç kez gündeme geldiği de ortaya çıktı. Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin HABERTURK.COM’a özel verdiği bilgilere göre, IMF, özellikle borçlu belediyelere yeni kaynak aktarılırken harcamaların eğlence ve lüks tüketime gitmemesinin garantisini istemiş

2 BİN 300 ADET FESTİVAL VE ŞENLİĞİMİZ VAR

Türkiye’de belediyeler her yıl irili ufaklı ortalama 5 bine yakın konser, 2 bin 300 adet şenlik ve festival düzenliyor. Hemen her festivalde bir ya da birden fazla sanatçı sahne alırken, bu etkinliklere bazen Türkiye’nin en ünlü sanatçıları on binlerce dolar verilerek davet ediliyor. Yani belediyeler, bu iş için binler hatta bazen milyonlara varan yüksek rakamlı paralar ödüyor. Çoğu zaman personelinin maaşını bile ödeyemeyen belediyelerin büyük paralar harcayarak gerçekleştirdiği bu etkinlikler, tartışmalara neden oluyor. Örneğin İzmir'in 57 bin nüfuslu Aliağa İlçesi'nde geçen yıl Barış ve Hoşgörü Kültür Sanat Festivali'nin 1 milyon 250 bin YTL harcandı. Ereğli Belediyesi’nin festival Bütçesi 1.4 milyon TL, Mersin Büyükşehir’in ise 3 milyon TL.

Belediye ve Mahalli İdareler Çalışanları Birliği Sendikası’nın (Bem-Bir-Sen) hazırladığı verilere göre bu şenliklere harcanan para 1.8 milyar TL. Ancak gerçek bu rakamın çok üzerinde. Çünkü belediyeler festivaller dışında yıl içinde çok sayıda konser ve değişik etkinlikler de düzenliyor. Bu rakam Türkiye genelinde 3.8 milyar TL’ye ulaşıyor.

BELEDİYELERİN 14 MİLYAR TL BORCU VAR

Öte yandan Hazine Müsteşarlığı'ndan alınan bilgilere göre, Mahalli idareler yeni döneme 14 milyar 73 milyon TL"lik borçla girdi. Bu borcun 6 milyar 708 milyon TL'sini vadesi geçmiş borçlar oluşturdu. Hazine Müsteşarlığı'nın vadesi geçmiş alacaklarının yüzde 81.8'i, toplam alacaklarının da yüzde 54.5'i mahalli idare borçlarından oluştu. Mahalli idarelerin vadesi geçmiş borçların yüzde 60.5'i, toplam alacakların da yüzde 32'si Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden kaynaklandı.

KARS'TA BORÇ BİTENE KADAR FESTİVAL YOK
Kars Belediye Başkanlığı’nı kazanan AKP’li Nevzat Bozkuş, belediyeyi borçla devraldıkları gerekçesiyle şehrin iki önemli festivalini iptal etti. Bozkuş'tan önce Belediye Başkanlığı görevini yürüten AKP’li Naif Alibeyoğlu'nun kente kazandırdığı Uluslararası Altın Kaz Film Festivali ve Uluslararası Kültür Festivali yeni başkanla birlikte artık yapılmayacak.

Türkiye’deki ilginç festivaller

Hemşehriler festivali Beykoz, İstanbul
Koyun Kırpma festivali Şırnak, Beytüşşebap
Kiraz güzeli festivali -Afyon, Sultandağı
Göl festivali (Çıldır)
Ayva festivali (Bilecik)
Yayla festivali (Bursa),
Yoğurt festivali (Silivri, İstanbul)
İnek festivali (Beylikova, Eskişehir)
Güreş festivali (Hatay, Antep)
Hamsi festivali (Karadeniz illerinde)
Uluslararası Kültür - Sanat Pirinç Festivali
Uluslararası Kültür - Sarımsak ve Kendir Festivali
Hanönü (Gökağaç) Panayırı –Hanönü
Karpuz Festivali Hasandede Kasabasi, Kırıkkale
Üzüm ve Kültür Festivali – Ahmetli
Sarıgöl Üzüm Şenliği – Sarı göl
Vişne Bayramı Almus Tokat
Altın Koç Festivali Reşadiye
Çiğköfte Şenliği Şanlıurfa
Havuç ve Güveç Festivali Beypazarı
Buğday Hasat Festivali
Vişne Festivali - Çubuk
Su Festivali Kızılcahamam
Kiraz festivali Mardin