Uzan'ın yalısını Suzan Sabancı aldı

Uzan'ın yalısını Suzan Sabancı aldı
Çekişmeli geçen ihalede Suzan Sabancı Dinçer, 58 milyon lira ile yalıya en yüksek teklifi verdi
14 Nisan 2009 Salı, 15:49

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa sunulan Sarıyer'deki Ahmet Afif Paşa Yalısı'na en yüksek teklifi, 58 milyon lira ile Suzan Sabancı Dinçer verdi.

TMSF Binasında yer alan konferans salonunda gerçekleştirilen ihalede Fon, Ahmet Afif Paşa Yalısı'nı 34 milyon lira muhammen bedelle kapalı teklif ve açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı. Kapalı teklif zarfları dün mesai bitimine kadar kabul edildi.

İhaleye, Trend Lojistik A.Ş, Nezih Barut, Köybaşı Turizm, Suzan Sabancı Dinçer ve Yaldız Turizm teklif verdi.

İhale, en yüksek peşin teklifi 34 milyon 500 lira olarak veren Köybaşı Turizm'in teklifiyle açıldı.

İhalenin Satış Komisyonu Başkanı ve TMSF Başkan Yardımcısı Fethi Çalık, yalının 58 milyon liraya, Fon Kurulu'nun onayına sunulmak üzere Suzan Sabancı Dinçer'e ihale edildiğini bildirdi.

-''YALIYI AİLE İÇİN ALDIK''-

Suzan Sabancı Dinçer adına ihaleye katılan Dinçer'in eşi Haluk Dinçer, ihalenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dinçer, bir kültür mirası olan yüz yıllık yalıyı satın aldıklarını belirterek, ihalede oluşan fiyatın normal bir fiyat olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Yalının ne şekilde kullanılacağının sorulması üzerine Dinçer, ''Henüz bir karar vermiş durumda değiliz. Ama aile için aldık. Dolayısıyla aile için en uygun şekilde kullanılacak. Bunu daha çok bir kültür mirası olarak görüyoruz. Bir emanet olarak görüyoruz, geçmiş nesillerden bize. En iyi şekilde korumaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

İstinye Mahallesi Köybaşı Caddesi'nde bulunan yalı, 2 bölümden meydana geliyor. 21 parselde yer alan 2 bin 242,28 metrekare yüz ölçümlü tarihi yalıda, zemin kat, 2 normal kat, çatı katı ve çatı arası bulunuyor. Toplam 22 oda ve sofası olan gayrimenkul bin 250 metrekare kapalı alana sahip. Yalı ile bitişik konumda yer alan 22 numaralı parselde, içinde garajı ve kayıkhanesi bulunan bahçeli kargir ev mevcut. 22 numaralı parseldeki taşınmazın ise 129/706 hissesi satışa sunuldu.

Fon tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde gerçekleştirilen ihalede 40 milyon 100 bin lira muhammen bedelle satışa çıkarılan yalı için teklif veren olmamıştı.